Belgrad Ormanı / Kamp Alanı

İstanbul da nefes alabileceğiniz ender güzellikte ve doğal bir yer Belgrad Ormanı. Günübirlikçilerin ezbere bildiği, kampçıların ise (çoğunluk, ben dahil) kamp şartlarını merak ettiği yer.

Öncelikle tarihine ve özelliklerine bakalım.
Orman adını, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşü beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad köyünden almaktadır. Köy sakinlerinin su kaynaklarını kirlettiği anlaşılınca padişah buyruğuyla köy taşınmış; bu tarihten sonra ormanın ve barındırdığı su kaynaklarının korunması için ilk kez resmî önlemler alınmıştır. Su varlığı bakımından da oldukça zengin bir coğrafyası olan Belgrad Ormanları, irili ufaklı pek çok akarsuya ev sahipliği yapmaktadır. Bu akarsulardan bazılarının önüne Osmanlı döneminde bentler kurulmuştur. Orman sınırları içinde farklı noktalara dağılmış toplam 6 adet tarihî bent bulunmaktadır.

Belgrad ormanlarının içinde 6 adet Bent bulunmakta. Bu bentler yapım yıllarına göre aşağıdadır:

Bentler
Kömürcü bent (1620)
Büyük bent (1724)
Ayvat bendi (1765)
Valide bendi (1796)
Kirazlı bent (1818)
Sultan Mahmut Bendi (1839)

Dereler
Ayvat deresi
Topuz deresi
Neşet suyu

Canlı varlığı
Bitey
Direy
Kızıl geyik
Kızıl tilki
Bayağı yaban domuzu
Altın çakal

Aslında korkutan ve merak uyandıran ormanlar kanunu, zira ormanların hiçbirisinde (özel alanlar hariç) kamp yapmak helede ateş yakmak kanunen uygun değil, yani kısaca YASAK.

Kamp yapmak para cezası, ateş yakmak ise para cezasından hapis cezasına kadar gidebilir bu konulara dikkat etmekte fayda var. Ayrıntılı mevzuatı okumak isteyenler için PDF olarak LİNK
Anlaşılacağı gibi kanunlar sadece Belgrad için değil tüm devlet ormanlarını kapsıyor ama Belgrad Ormanı da göz önünde olan ve oldukça iyi(!) korunan yerlerden bir tanesi olduğu için insanları daha tedirgin etmekte. Orman içerisinde bulunan Mesire yerlerini Belediye işletiyor ve bu bölgelerde kamp yapmanıza kesinlikle izin verilmiyor. Mesire alanlarında izin verilse dahi kamp yapılması uygun olmaz zira piknikçilerin istilasına uğruyor.

Bu alanlar haricindeki bölgelerden Orman İşletmesi ve Ormancı denilen devlet memurları sorumlu. Bölgelerinde Polis gibi yetkileri olan memurlar ve keşke polis olsalardı diyeceğiniz kadar da kuralcı kişiler. Birde su kenarlarına da ISKI ye bağlı personeller bakıyor ve onlarında ceza uygulama yetkileri var.

Peki Belgrad Ormanında kamp yapılabilir mi?
Bence çok rahatlıkla yapılabilir. Bent kenarı ve orman içi dahil 3 defa kamp yapma imkanı buldum ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. İtiraf etmek gerekirse, gitmeden önce okuduğum incelemelerde ateş yakılırken çok çok dikkat edilmesi vb. konulara değinilmişti bu da beni tedirgin etti ama her gittiğimde ateşimi tenekede, doğaya zarar vermeyecek şekilde yaktım. Aslında doğrusu da buydu. Fakat hep buna dikkat etmeyen, yerlerde devasa ateşler yakan gruplarla karşılaştım ve hiç kimsede  onlara karışmadı, bunu da ilginç bir not olarak ekleyeyim.
Ayrıca, bent kenarına kamp atarsanız çok fazla ziyaretçiniz olabilir. Düğün fotoğrafı çektirmek isteyenlerden tutunda sabah 5-6 gibi kahvaltı yapmaya gelen kalabalık gruplarla karşılaşmanız mümkün. Kamp için gidiyorsanız bu fazlasıyla rahatsız edici bir durum. İlk kampımı bu şekilde yola yakın, bent kenarında yapmıştım, sabahın köründe rahatsız edilmeye başladım. Bu sebeple diğerlerini ormanın içine doğru ilerleyerek, gitmenin kolay olmadığı yerlerde yaptım ve tam huzuru yakaladım.

İmkanlar neler?
Orman girişine yakın bölgede market yok, ihtiyaçlarını yol üzerinde bulunan marketlerden tamamlarsanız iyi olur. Orman içinde çeşmeler var ve tesislerde yiyecek içecekte bulabilirsiniz, ek olarak tesislerde tuvaletlerde bulunuyor. Kamp yapacağınız yer bent kenarı veya orman içi ise buralara oldukça uzak kalacaksınız bunu belirtmekte fayda var. Bölgeye giriş araçla gelirseniz sadece araç için (binek) 10TL ödüyorsunuz. Kanunen yasak olduğundan Kamp yapmanın bir tarifesi haliyle yok. Oldukça fazla koşu ve yürüyüş parkuruna sahip, dilerseniz ücreti karşılığında ata binebileceğiniz bir alanı da mevcut. Yabani hayvan var ancak görecek kadar yakınınıza gelmiyor, sadece gece seslerini duyuyorsunuz.

Kamp harici günübirlik gidecekseniz belediyeye ait tesisler güzel, Masa, su, tuvalet ve otopark imkanı var. Fakat benim tavsiyem hafta içi gitmeniz yönünde olur, hafta sonları hele pazar günü ve hava güzelse aşırı kalabalık oluyor. Tabi kalabalıktan hoşlanıyorsanız o size kalmış.

İstanbul gibi bir yerde beton yığınlarından bunalanlara kurtarıcı gibi gelebilir. Kamp için gidecekseniz yukarıdaki bilgilere ek olarak sonbahar yada kış mevsiminde gitmeniz iyi olur. Bu şekilde az insan ve az mangal kokusuyla doğayla baş başa kalabilirsiniz. Her kampçının merak ettiği gibi bölgeye ilginiz varsa mutlaka gidip görün.  Ulaşım hakkında çok detay bilmiyorum, toplu taşıma ve özel araçla gidilebilir. Biraz araştırmayla giden toplu taşıma araçlarının güzergahlarını ve numaralarını bulabilirsiniz.

Sağlıcakla…

 

 

Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

2 Responses

  1. Nilgün Gökbayır dedi ki:

    Bazı siteler gitmeyin başınız belaya girer diyor gerçekten komik 🙂 Bilgilendirme için teşekkürler Serhat bey.

    • Mustafa Serhat dedi ki:

      Nilgün hanım, kanunen haklılık payı var ancak öcü gibi lanse etmeye gerek yok. Tecrübelerimi aktardım, dikkat edilirse korkulacak bir durum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir