Kamp Alanı Seçimi

Kamp yeri seçimi kampın en önemli kriteri demek sanırım yanlış olmaz. Kamp yapacağınız bölgenin manzaralı ve sessiz olmasından daha da önemlisi güvenli olmasıdır. “Buranın manzarası çok güzel” yada “Derenin su sesi huzur verir” diye düşünerek kamp kurarsanız hayvanların yada günübirlikçilerin sizi ziyaret etmesi kaçınılmaz olabilir. Bunlara ek olarak doğada misafir olarak bulunduğunuzu da unutmamak gerekir. Çevre temizliği yapmak ve gittiğiniz alanı bulduğunuzdan dahada temiz olarak bırakmak doğaya olan borcunuzdur. Bu sebeple ateş yakarken daha önce kullanılmış alanları kullanmaya yoksa ateş yaktığınız yere kayalarla koruma sağlamaya dikkat edilmelidir.

Eğimli/Çukurlu Bölgeler :
Şüphesiz ilk değinilmesi gerekendir. Çadır ve varsa diğer eşyalarınızı (masa,sandalye vb) kuracağınız yer mümkün olduğunca düz bir yerde olmalıdır. Çadırın kurulacağı alanda eğer bir miktar eğim varsa baş bölgenizi buna göre ayarlamanız gerekir. Kurmadan önce zemini kontrol etmek, varsa taş kaya olan bölgeleri temizlemek, gece uyurken yaşayacağınız konfor için önemlidir. Bunlara ek olarak çukurda kalacak bölgeler seçilmemelidir zira aniden bastıran bir yağış ile olduğunuz alan su içinde kalacaktır.

Su Kaynakları Yakınına :
Akarsuların yakınına yada ufak göletlerin yakınına kamp kurmayın. Gittiğinizde bomboş olsa dahi hayvanlar er geç susayacak ve ziyarete gelecektir. Ayrıca suya yakın olmanın bir başka dezavantaj ise suyun yükselmesi olacaktır. Uyandığınızda kamp alanınızın sular altında kalmasını istemezsiniz. Bu olumsuz durumlardan kaçınmanın yolu, su kaynaklarına en az 100-200 metre uzaklıkta kamp kurmanızdır.

Patika Yol Üzerine/Yanına :
Tıpkı su alanları gibi patika yollarda hayvanların geçiş alanıdır. Örneğin ayılarda tıpkı insanlar gibi orman içinde ilerlemek için patika yolları kullanır. Bu durumda patika yollardan uzağa kamp alanınızı kurmanız sizin için daha güvenli olur. Tam üzerine olmasa da yakınına kurmanız durumunda bile hayvanların görüş alanınında kalacak ve ziyaret edilme ihtimaliniz yükselecektir.

Kayalıkların Altına/Üstüne :
Kayalık bölgelerden mecbur kalmadıkça uzak durulmalı. Kayalarda ısı değişiminden kaynaklı kılcal çatlaklar oluşur ve zaman içinde çatlayan bölgeler bulundukları yerden ayrılır/düşerler. Bu sebeple kayalık bölgelerin altında kamp yapmak son derece tehlikelidir. Kayalık üzerine kuracağınız kamplarda, eğer uçta iseniz düşme tehlikesi yaşanabilir. İç kısımlarda olsanız bile kaya üzeri çadır içinde ve dışında konforunuzu düşürecektir.

Yüksek Açık Alanlar :
Kamp kurduğunuz bölge çevrenin en yüksek ve açıklık bir alanıysa bu bölgede kamp kurmak yıldırım çarpmasına davetiye çıkartır. Aynı şekilde bu bölgede çok seyrek ağaç varsa bu ağaçların altına da kamp kurmaktan kaçının. Özellikle kapalı havalarda bu riskin daha da artacağını unutmayın. Manzara çok güzel kartpostal olacağım derken 3. sayfa haberi oluverirsiniz.

Kuru Ve Hasarlı Ağaçların Altı :
Kurumuş ve devrilmek üzere olan ağaçların olduğu bölgelerde her zaman risk vardır. Aynı şekilde aşırı rüzgar alan bölgelerde de bu duruma rastlanabilir. Gece uyurken bir anda büyük ve ağır bir ağacın altında kalabilirsiniz. Bu risklerden korunmak için kamp kurmadan önce çevreye ve yüksek ağaçlara göz gezdirmekte fayda var. Yine etrafta buna benzer yıkılmış ağaçlar görürseniz riskli bir bölgede olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Zemini Çamur Bölgeler :
Mecbur değilseniz zemini çamur olan bölgelerde kamp atmayın. Bu tür zeminlerde çadır ve diğer ekipmanlarınız çamur içinde kalabilir ve temizlemesi çok zordur. Düzgün temizlemediğiniz her ekipman dahada ağırlaşacağı için üstünüze ekstra yük almış olursunuz. Yürümek ateş yakmak dahi eziyete dönüşebilir. Zorda kalırsanız otların daha bol olduğu bölgelere kurmanız yararınıza olur.

Günübirlikçi Mangalcı Alanları :
Ülkemizdeki günübirlikçi profili maalesef hayal ettiğimiz gibi olmadığından mümkün mertebe uzak durulması gereken gruplar arasında gelir. Bu tarz alanlardan uzak durmak size sessizlik ve huzur olarak döner. Düşünün, sabah bu sesler arasında uyanıyorsunuz çadırdan çıktınız o da ne çadırın dibine kadar gelip mangal yakmaya başlamışlar. Bu durum birazda tecrübesizliğimden kaynaklı bire bir başıma geldi. Herkes sizin kadar düşünceli olamayabiliyor maalesef, ve çok enderdir günübirlik gelip gittiklerinde çöplerini de bırakır hatta dağıtır giderler.

Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

2 Responses

  1. hamide ünal dedi ki:

    Teşekkürler faydalı paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir