Kamp Ocağı Kartuşu Doldurma

Kampta ateş en önemli konu, ateşi yakıp başında sıcacık vakit geçirmek, onu izlemek ve dinlemek her haliyle huzur verici. Fakat ateşin yanmadığı durumlar, gündüz veya yağmurlu günlerde yemek ve çay yapmak için alternatif kamp ocakları kullanılıyor. Yüksek irtifa, dağcılık vs yapmıyorsak gaz ocakları en iyi tercih.  Üstelik Benzin ve alkol ocakları gibi ön ısıtma derdi ile koku derdi de yok.
Piyasada çeşitli ebatlar ve markalarda kartuş bulmak mümkün ama evde kullandığımız tüplere oranla hiçte ekonomik değiller. Üzerinde “Dikkat yeniden doldurulamaz” ibaresi olsa da çakmak doldurmaktan hiç bir farkı olmayan bu işlemle kartuşlar kolaylıkla doldurulabiliyor. Doldurmak için piyasada bulunan çakmak gazları yeterli, ek olarak henüz denemesem de piknik tüpü yada ocak tüpleri ile de dolum yapanlar var. İnternet üzerinden 5 TL ye alacağınız bir aparat sayesinde bu işlem hızlı ve kolay yapılabiliyor.
Fotoğraftaki gibi aparatı kartuşa takıp üstten çakmak gazını bastırdığınız anda transfer hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.
Aparat şart değil ama işlem süresini gerçekten fazlasıyla kısaltıyor.
Aparat olmadan doldurmak için ise yine fotoğraflarda görüldüğü gibi çakmak gazının ağzını 45 derece açıyla kesmek yeterli. Üstten bastırıp uygun açıyı yakaladığınızda yine bu şekilde de transfer gerçekleşiyor. Arada bir dolum işlemi tamamen durursa kartuş içindeki fazla havayı kürdan yardımı ile dışarı atabilirsiniz. Detaylı tarif yada video ya gerek kalmadan yapılabilir, dediğim gibi çakmak doldurmak kadar basit ve güvenli.

Dolumu açık ve havadar bir alanda yapmanız iyi olacaktır. Dolum esnasında ateş kaynaklarından uzak durun ve sigara içmeyin.

230 Gr olan kartuş, 2 tane çakmak gazı ile tamamen doluyor. 2.5 TL den aldığım gazla 5 TL ye tüpü doldurabiliyorum. Yenisini almaya kalsam 25 TL hesap ortada 🙂

İşlemin bana göre tek dezavantajı,
Orjinal kartuş içerisinde gazın karışımı %70 Butan %30 Propan gazdan oluşuyor, buda çok soğuk havalarda daha verimli yanmayı sağlıyor. Çakmak gazı ise %100 Butan olduğu için soğuk havalarda daha verimsiz oluyor. Fakat 0 derece dahi gayet verimli/yeterli yandığını gözlemledim. Daha soğuk havalar için, elbette orjinal kartuş kullanmanız iyi olur.
Zaman içinde supap arızalanabilir ve boş kartuşu çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz.

Sağlıcakla.

 

Dolum yapmak için kullandığımız aparat.

Bu şekilde 45 derece açıyla keserek aparat olmadan da dolum yapabilirsiniz.

Görüldüğü gibi dolum işlemi son derece basit, üstten bastırmak yeterli 🙂

 

Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

2 Responses

  1. mustafa tufanoğlu dedi ki:

    slm dolum aparatından nerden sipariş edebiliriz lütfen ulaşırmısın 5415737728

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir