Katlanır Kamp/Piknik Masası Yapımı

Ardiyede duran kullanılmamış parkeleri değerlendirmek istedim, 100/200 TL verip hazırını da alabilirdim buda bir seçenek elbette. Benim amacım eldeki malzemelerle bir şeyler yapıp vakit geçirmekti.

Yaptıklarımı adım adım anlatmaya çalıştım, takip ederek kolayca yaparsınız. Yapmak için marangoz olmanıza gerek yok ama ekipman sıkıntınız varsa kesim işlemleri için yardım alabilirsiniz birleştirmesi de fazla bir tecrübe istemiyor.  

İhtiyacınıza göre ölçüleri ufak yada büyük olarak belirleyip yapabilirsiniz. Ben bitmiş halini 60*60*60 olarak şekillendirdim.
Ayrıca, listedeki tüm malzemeler elimde olduğu için sıfır masrafla bitirdim, sizde hiç malzeme yoksa parke yerine başka malzemelerde değerlendirebilirsiniz. 

Kullanılacak Malzemeler,
2 Adet Laminat Parke
2 Adet Ahşap Süpürge Sapı
2-3 Metre Panjur Askısı / Çanta Kemeri
2 Paket Raptiye / Varsa Zımba Makinası
4 Adet Metrik 10 Somun ve Gijon

Kullanılacak Ekipmanlar,
Dekupaj Testere
Dremel / Yoksa Eğe
Matkap
Çekiç

Masa boyutuna karar verdikten sonra parkelerimizi kesiyoruz, ben 60*10 olarak kestim ve 6 adedini kullandım. 1 Parçasını da ortadan ikiye (60*5) keserek 2 adet alt destek parçası çıkardım.

2 adet süpürge sapı yazmıştık, bunları da 60 cm olacak şekilde kısaltarak bir tarafına 8 lik matkap ucu ile delik açıyoruz. Bu deliklere metrik 10 gijonları takacağız. Ahşap esnek bir malzeme olduğu için 1-2 numara küçük uç ile delip takarsak gijonlar daha sıkı kalacaktır. Olur da fazla deniş delerseniz, gijonlara takmadan önce ip sararsanız o boşluğu almış olursunuz.

Parçalar kesildikten sonra daha dayanıklı olması açısından verniklenirse iyi olur. Ben öyle yaptım, ama yapılmasa da olabilir.

Masamızın boyutuna göre araya kılavuz koyarak ana tablayı birleştiriyoruz.Birleştirme malzemesi olarak panjur kayışı yada çanta kayışına benzer malzeme kullanabilirsiniz. Zımba makinası olmadığından raptiye kullandım, düzgün çakabilirseniz sorun çıkarmayacaktır.

Masanın dört yanına ve alt destek parçasına gijonun geçeceği kadar delik açıyoruz. Bol olmamasına dikkat edin masa sıkı olsun sallanmasın.

Üst tabla bağlantısı için iki seçenek var. En kolayı direkt delik içerinden geçirip üstten kendinden pullu somun takmak. Bu seçenekte masanın üstünde çıkıntı oluşuyor. Uğraşamam derseniz böyle yapın kullanımda çok sorun çıkarmayacaktır.
Diğer seçenek ise biraz zahmetli, el motoru veya eğe yardımı ile altıgen delik açıp somunu direkt içine sabitlemek. Böylece masa zemininde çıkıntı olmayacak ve daha güzel görünecek. Sabitlerken bol olursa tutkal yada japon yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Bütün adımları uyguladığımızda ortaya böyle bir şey çıkıyor. İki tane lastikle kapalı haldeyken açılması engellenebilir, yapılması da iyi olur.

Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

6 Responses

 1. Davut dedi ki:

  üstat elinize sağlık gerçekten çok güzel duruyor bacaklarının uzun olması sallantıya sebep olurmu?

  • Mustafa Serhat dedi ki:

   Teşekkürler hocam, çöpe gidecek malzemeler işe yaradı diyeyim. Özellikle arazide endişe yaratacak kadar bir sallanma olmadı şuan için memnunum.

 2. ERDİ GÜROL dedi ki:

  çapraz kayıt atın daha sağlam olur.

  • Mustafa Serhat dedi ki:

   Hocam aklımda, fakat pratik bir çözüm olması gerekiyor. Kelepçeli bir sistem düşünüyorum bakalım. Öneri için teşekkürler.

 3. Aydın Pekşen dedi ki:

  Mustafa bey bu konuyla ilgileniyorsanız size proje göndereyim değerlendirirsiniz.

  • Mustafa Serhat dedi ki:

   Aydın bey, yaptığım masayı hala kullanmaktayım, paylaşırsanız bir sonrakinde fikirlerinizi kullanabilirim. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir