Quechua Arpenaz 3 XL Fresh & Black / İnceleme


Milli çadırımız olan Arpenaz 2 F&B ürününü incelemiştim. Bu yazıda da F&B familyasından daha büyük ve daha kullanışlı bir modeline bakıyorum.  Çadır konusu uzmanlık alanım olmasa da bir çok marka model çadır kullanma şansım oldu.

Çadırı 2018 Ağustos ayında 439 TL fiyata satın aldım. Araya kış girdi, sezonu olmadığı için stoklar tükendi ve çadır karaborsaya düştü. Aynı çadırdan almak isteyen arkadaşlarım olduğu için ara ara 2. el fiyatlarını takip ettim. Bizim fırsatçı millet sağ olsun, çadır piyasada olmadığından 800 liraya kadar fiyat koyan gördüm.

Çadır tekrar stoklara girdiğinde 699 TL fiyat etiketiyle satışa kondu, tam olarak 270 TL zamlı (%62,93) .  Zammın abartı olduğunu fark ettiklerinde fiyatı 599 TL ye çektiler, gerçi 170 TL zam bile bence çok ya neyse (%39,62).

Çadırı kısaca şöyle tarif edebilirim “Arpenaz 3 den daha büyük, bagajı var ve daha iyi havalandırmaya sahip”

Eğer Arpenaz 3, 3 kişiye ufak geliyor ve eşya koyacak yer yok diyorsanız Arpenaz 3 XL tam olarak size göre diyebilirim.  Boyut sıkıntınız yoksa değiştirmenize hiç gerek yok. Bu çadırda genel anlamda iyi ama ufak tefek eksikleri olan bir çadır.

Genel Görünüm
Genel Görünüm

Arpenaz 2 ile Boyut Karşılaştırması

 

Boyutlar :
Boyuttan başlayalım, 210*210 oda genişliği ile gerçekten geniş bir alan sunuyor.  Arpenaz 2 nin 120 cm genişliğinde olduğunu düşünürseniz +90 cm yer oldukça iyi. Böylece kişi başı 70 CM omuz genişliği sunmuş oluyor. Yine Arpenaz 2 de ayak uçlarımı uzatınca kapıya dokunmak mümkünken, sadece 10 cm büyük olmasına rağmen bu çadırda ayak ucunuzda ciddi boşluk kalması da enteresan bir durum. Eşyaları bagaja gerek kalmadan ayak ucunuza dizmeniz mümkün. Ön tarafında ise 70 CM derinliğinde bagajı mevcut. Fakat taban malzemesi yok, ayakkabıda sorun yok ama eşya konacaksa altına mat yada benzeri bir şey sermek gerekli. Boyut yorumum, çadırda 2 yetişkin 2 çocuk yada 4 zayıf yetişkin içinde çok zorlamadan kalabilir.

Ağırlık :
Ağırlık 5.3 kg ile oldukça yüksek ama zaten bu boyda bir çadırı çantanıza bağlayıp kilometrelerce yürümeyi düşünmezsiniz. Araç ile sorunsuz taşınabilir bir hacim ve ağırlığa sahip. Diğer çadırlar gibi dış tentenin Fresh & Black olması ve pollerin oldukça kalın olması ağırlığı arttıran etkenlerden.

Havalandırma : 
Diğer yazımda da belirtmiştim, havalandırmanın altın kuralı çadırı tüm kazıklarına bağlayarak iyice gerdirmek. Bu sayede iç ve dış tente arasındaki hava sirkülasyonunu arttırmak. Arkada üst ve alt olmak üzere iki havalandırma kanalı var. Ön kapının sağ ve solunda da aynı şekilde iki kanal bulunuyor. Ek olarak, çadırı iyi gerdiğinizde dış tentenin altından da hava giriş çıkışı rahat oluyor. Rüzgarı göz önüne alıp çadırı kurarsanız gayet iyi havalandırılmış şekilde uyursunuz. Keşke kapıda arka alt penceresi gibi çift katmanlı olsaydı, yani kumaş ve sineklik olarak 2 ayrı kat olsaydı çok daha iyi olurdu. Ancak bu haliyle bile Arpenaz 3 e göre daha iyi havalandırması var.

Havalandırmanın Kuralı Tüm Kazıkları Bağlamak

Arka Havalandırma Kapalı

Arka Havalandırma Açık

Su Geçirmezlik :
Su geçirmezlik özelliği oldukça iyi, 40 dk süren sağanak yağışta bir damla bile su almadı. Sağanak diyorum ama caddeleri sel götürecek kadar fazla bir yağıştı. Malum mevsim değişiklikleri yazın ortasında sel götürmeye dolu yağmaya başladı. İç tentenin alt etekleri biraz daha yüksek olduğu için çadırın altından ve yanından geçen sulara karşıda koruması iyi oldu. Alacağınız çadırı sadece yazın kullanacak olsanız bile su geçirmez özelliği mutlaka olmalı.

Kurulum :
Kurulumu normal çadırlara göre biraz zahmetli gibi görünse de tek kişi rahatlıkla kurulum yapabilir. 17 Adet çadır kazığı ve 3 adet pol bulunuyor, bundan dolayı kurulumu biraz daha fazla sürüyor. Ben tek başıma sorun yaşamadan kurabiliyorum. İç tentenin polleri takıldığında kendi kendine ayakta durabildiği için işler çok kolaylaşıyor. Tüyo vereyim, kazık çakmak ve çıkartmak için bir aparatınız olursa işiniz kolaylaşır. Arpenaz 3 te bulunmayan bir özellikte kapı fermuarının çift açılır olması böylelikle ufak kilitlerden kapıya bağlama şansı bulabilirsiniz. Tam tepede lamba bağlayabilmek için kancası mevcut ve iç kısımda ufak eşyalar için sağlı sollu ikişer cep bulunuyor. Keşke eşya gözü diğer uçta da olsaydı.

Rüzgar Direnci :
5 şiddetinde rüzgara (40 km/sa) dayanıklı olduğu belirtilmiş. Öyle bir ortamda kullanmadım ama 17 tane hatırı sayılır kalınlıktaki kazıkları ve kalın polleriyle bu çadırı yıkmak gerçekten çok zor.

Özetleyecek olursak, çadır çekirdek aileler için çok iyi bir seçenek. 4.1 ve 4.2 modellerine göre küçük olsa da kurulum kolaylığı ve ağırlık olarak onlara göre çok avantajlı. Su ve ışık geçirmeme konusunda son derece başarılı, ufak çocuklar varsa sabahın erken saatlerinde kalmak zorunda kalmayacaklar. Buda size sabah hazırlıklarında avantaj sağlayacak 🙂 Fiyat konusunda probleminiz yoksa çadırı kesinlikle tavsiye ediyorum.
Birde çadır çok güzel ama biz 2 kişiyiz derseniz ve rahat kalmak istiyorsanız 2XL modelini de değerlendirebilirsiniz.

Sağlıcakla…

Quechua Arpenaz 3 XL Fresh & Black

599.99
8

ÖZELLİK

8.0/10

KALİTE

8.0/10

SAĞLAMLIK

9.0/10

FİYAT

7.0/10

Avantajları

  • Işık Geçirmez
  • Su Geçirmez
  • Sağlam
  • Eşya Cebi (2 Adet)

Dezavantajları

  • Artan Fiyatı
  • Bagaj Zemini Yok
Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir