Quechua Arpenaz Fresh & Black 2 / İnceleme

 

Ülkemizde oldukça popüler bir çadır Quechua Arpenaz 2 F&B. 3-4 yıldır satışta ve popülaritesi aynen devam ediyor.
Araştırılırsa çadırla ilgili bir çok video/inceleme mevcut. Bu yazıda klasik incelemelerin aksine kendi tecrübelerimi yazmaya çalışacağım. 3 mevsim olmasına rağmen kar kış demeden bir yıldır nispeten ağır şartlarda (-18) dahil olmak üzere kullandığımı ekleyeyim.

Olumlu yönlerinden başlayalım;

Ultralight bir çadır değil ama özelliğine göre 2.5 kilo iyi bir rakam. Alüminyum pol ve kazık alırsanız 2 kilo seviyesine iniyor. Geniş bir çantanız varsa rahatlıkla sığar. Tek kişilik ve uzun olmayacak yürüyüşlerde güzel iş görür. Dış tente iç tarafından kaplamalı (F&B) olduğu için normal dış tentelere göre ağır. Yaz aylarında dış tente olmadan kullanılırsa yükünüz de hafifleyecektir.
Tek kişi kalırsanız içi yayla, çanta, sandalye, ayakkabı vb. bütün eşyalarınızı alıyor. Bagaj eksikliği kesinlikle hissedilmiyor. Kapısını aralayıp ocağınız la yemek, çay vb. şeylerde yapabilirsiniz.
Kesinlikle su geçirmiyor, bazı arkadaşlar gerdirme işini iyi yapmadığı için oluşan nemi su geçiriyor sanıyorlar ama geçirmiyor.
Fermuarları gerçekten sağlam, öyle ki kumaşı yırtılacak gibi oluyor ama fermuar kusursuz çalışıyor.
Çift kapılı olması giriş çıkışı kolaylaştırdığı gibi kurulum sırasında yönüne dikkat etmenize de gerek kalmıyor.
Havalandırması Arpenaz 2 ye göre çok daha iyi. Yanlarda karşılıklı havalandırma kapakları var ancak bu kapakların açık kalması için çubuk yerine Husky deki gibi cırtlı bir sistem olsa çok daha iyi olabilirdi. Dikkat edilmesi gereken, çadırı iyi gerdirmek ve bütün kazıklarına bağlamak işin sırrı bu.
Işık geçirgenliği (F&B) gerçekten çok az. Yinede yatış pozisyonundayken alttan gelen ışığı net görebiliyorsunuz. (Bunu olumsuz olarak’ta yazacağım)
Çadır çok sağlam (Şimdilik) onlarca kez karda, buzda, çamurda ve taşların üzerinde kullandım hatta hor kullanıp ıslak ıslak bagaja attım, günlerce paslı zincirlerin altında kaldı (unuttum) yinede yıkılmam dedi.
Kurulumu ultra kolay, tek başınıza 5 dakikada kurmanız mümkün. Toplamakta aynı şekilde.

Olumsuz yönlerine geçelim;
Bu çadıra 2 kişilik demek biraz yanlış olur. 2 kişi kalıyoruz ancak içeri sadece üzerimizden çıkardığımız giysileri koyabiliyoruz, içi gerçekten 2 kişi için dar. 2 kişi kalacaksanız tulumlarınızı yan yana değil, karşılıklı serip yatarsanız biraz daha rahat edebilirsiniz. En 120 cm olduğu için yatarken mutlaka omzunuz iç tente ile dış tenteyi bir birine itiyor ve o bölgede nem oluşmasını sağlıyor haliyle hafiften ıslanıyorsunuz. 200 CM uzunluk ise köşeden köşeye ve kullanım da köşeler ölü nokta kaldığından çadır 10’ar CM kısalıyor. Bence ideal boy sınırı 1.80. Yükseklik en tepede 105 CM buda eh işte sınırında.
Bagaj yok, bu konuya fazla değinmeye gerek duymuyorum zira boyutu ile ilgili eleştirim yukarıda. En azından bir kapısı bagajlı olsa boyut olumsuzluğu minimum olacaktı.
F&B ışık geçirmeme özelliği eğer çadır içinde vakit geçirecekseniz biraz daraltabilir, kapalı ortam havası yaratabilir.
Kazıkları çok dandik, gerçekten hem ağır hemde kalitesiz. Poller ise eh. Alüminyum pol ve kazık alınarak hem hafifletilebilir hemde sağlamlaştırılmış olur. (Ben öyle yaptım, onu ayrıca yazacağım)
Çantasında taşıma askısı olsa iyi olurdu, olumsuz denemez belki ama olsa iyi olurdu.
Önceden iyiydi ancak günümüz şartlarında Decathlon dan dengesiz zam yedi ve fiyatı bir hayli yükseldi.

Sonuç olarak, güneşle ve sıcakla aranız yoksa güzel bir alternatif olur. Sıcaklık konusunda bir klima efekti beklemek yanlış ama standart çadırlara göre bariz bir fark oluştuğunu söyleyebilirim. Sağlamlığını da eklersek tavsiye edebileceğim bir çadır olur.
Taşıma ve bütçe sınırı yoksa 3 kişilik F&B veya 2XL F&B olan modele bakabilirsiniz. Yada F&B aradığım özellik değil derseniz, bu fiyatlara yakın bagajı da olan alternatiflerde var.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER :
KAPASİTE : 120 X 200 cm oda Kullanılabilir maks. yükseklik: 105 cm
TAŞIMA KOLAYLIĞI : Kılıf boyutu: 57X12X12 cm / 8,2 L Ağırlık: 2,6 kg
KARANLIK : Patentli FRESH & BLACK dış kumaş: Gün ortasında bile %99 karanlık.
ISI AZALTMA : Y Havalandırmalı, sineklikli ve iyi uyuyabilmeniz için Fresh & Black kumaşlı.
SAĞLAMLIK : 5 şiddetinde rüzgara (40 km/sa) dayanıklı: Rüzgarlı döner platform testi onaylı 2.6 KG

HAVALANDIRMA
2 tepe havalandırması, üst kısmı fileli 2 iç kapı, dış tente ve zemin arasında çadırın tamamını çevreleyen boşluk: Bu sayede, oda ve dış tente arasında hava dolaşımını sağlar, havayı yeniler ve nem oluşumunu engeller. Fresh konsepti güneş ısısını azaltır.
SU GEÇİRMEZLİK
Tüm Quechua çadırlar laboratuvarda 4 saat boyunca 200L/m²/sa su altında kalarak ve zeminde test edilerek onaylanmıştır. (2000 mm kalınlığında PU kaplama polyester dış tente,120 g/m² polietilen zemin matı, ısıyla yapıştırılmış su sızdırmaz dikişler) Dış tentenin altında yer alan odanın nefes alan polyester bileşeni sayesinde dış tentenin iç yüzeyinde biriken su damlalarının rutubet oluşturması önlenir.
RÜZGARA KARŞI DAYANIKLILIK
Tüm çadırlarımız, her yüzünün dayanıklılığını ölçmek amacıyla, rüzgar tünelinde döner bir levha üzerinde test edilmektedir. Etrafındaki direkler doğru şekilde açılarak düzgün monte edilen bir çadır 40 km/sa hızla esen (5 şiddetinde) rüzgara karşı yerinde kalır.

Quechua Arpenaz Fresh & Black 2

329.99
8.1

ÖZELLİK

8.0/10

KALİTE

8.0/10

SAĞLAMLIK

9.0/10

FİYAT

7.5/10

Avantajları

  • Işık Geçirmez
  • Su Geçirmez
  • Sağlam
  • Eşya Cebi (1 Adet)

Dezavantajları

  • Bagajı Yok
  • Pol ve Kazık Kalitesiz
  • Fiyatı Arttı
Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir