Tek Başına Hamak Kampı / Solo Hammock Camp

Bir çok kamp organizasyonu tecrübe ettikten sonra yapmak istediğim Hamak Kampını nihayet gerçekleştirdim. Asıl hedefim bu kampı karda yapmak ama ona biraz daha süre var. Önden alıştırma olması açısından ilk kampla başladım. Yaylada tecrübe ettim, gündüz 14 gece ise 8 derece soğuk oldu. Tam olarak kış havası değilse de ilk deneme için ideal sıcaklıktı.
Kamp ekipman ihtiyaçlarından farklı olarak, çadır yerine hamak ve üzerine getireceğiniz tarp, başka bir farkı yok doğrusu. Soğuklarda çadır içine sereceğiniz mat ve battaniye türü ekipmanları burada da kullanıyorsunuz. Taşıma imkanı varsa fazladan mat ve battaniyeden bir fazla kullanabilirsiniz.

El yapımı hamak ve el yapımı tarp kullandım. Bu ekipmanlar branda işi yapan tecrübeli bir usta tarafından yapıldı.

Kullandığım hamak cibinlikli olduğu için Böcek ve Sinek tarzı canlılardan koruma sağladı. Tarp ı yerleştirirken oturma ve ateş yaktığım alanı dahil kapatması için düz yerleştirdim, zaten pek rüzgarda yoktu. Ancak Tarp ı hamağın üzerine çatı/üçgen olacak şekilde kurarsanız rüzgarın direkt olarak sizi rahatsız etmesini engellemiş olursunuz. Dediğim gibi rüzgarda pek olmadığı için düz yerleştirdim, ancak kış ortasında bu şekilde kurulumda ciddi olarak rüzgarı hissedip üşümeniz kaçınılmaz olur. Hamağın alt kumaşı naylon ancak nefes alabilen bir kumaş olduğundan rüzgara karşı pek dirençli değil. Nefes almayan su geçirmeyen bir kumaş kullanırsanız, alan dar olduğundan içeride terleme/nem söz konusu olabilir. Hamak seçerken veya yaptırırken bunları dikkate almanızda fayda var.

Hamağın zeminini 2 kat mat, şişme mat ve polar battaniye olarak serdim, üzerine de tulumumu koydum. Bu şekilde alttan hiç soğuk gelmedi, ancak kollarım tulum içinde değilken yanlardan gelen rüzgarı azda olsa hissettim. Kullandığım tulumda +10 konfor derecesinde idi ve sorunsuz görevini yaptı. Yakınınıza ateş yakıp, sabaha kadar köz olacak kütük atarsanız yakın alanı ısıtma/kırma şansınız olur tabi ama yüksek rüzgarlı alanlarda pek işe yaramayacaktır.

Gelelim hissedilenlere 🙂
Başta söylemek lazım hamak kampı oldukça heyecan verici, başta çekinceli yaklaşabiliyorsunuz. Tamamen açık alandasınız, kamp yaptığınız bölgede vahşi hayvan tehlikesi varsa bu sizi biraz tedirgin ediyor. Çadır azda olsa sesleri kesiyor bunu hamakta yatınca anlıyorsunuz, her ses kulağınıza geliyor.  Fakat bence çok güzel, etrafı izledikçe doğada olduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz. Hava güzelse tarp kurmadan yıldızları izleyerek uyumakta harika olur.
Konforuna diyecek yok, başta alışma süreci olsa da kısa zamanda alışıyorsunuz. Bebek gibi uyuyorsunuz 🙂 Çadırda sırt ve omuz ağrısı olabiliyor ama hamakta hiç böyle bir şey hissetmedim.
Bana göre olumsuz diyebileceğim tek yönü tulumla yatıyorsanız tuluma girip çıkmak. Tuvaletiniz geldiğinde eziyet olabiliyor, zira her çıkış girişte mat tulum vs. kayabiliyor fermuarı kapatmakta zorlanabiliyorsunuz.
Hafif ve az yer kapladığı için çadıra alternatif olabilir, rahatça çantanıza sığdırabilirsiniz. Ayrıca kurulumu da çadıra göre bir hayli kolay ve kısa süreli.
Çadırların rüzgar ve dış etkenlerden koruma başarısını net anlıyorsunuz, tabi bu konuda çadır çok daha başarılı. Fakat hava müsaitse kesinlikle hamak diyorum 🙂

Gün içinde kısa şekerlemeler yapmak için birebir, ulaşımı kolay olduğundan istediğiniz an uzanıp kestirme şansınız oluyor.

Özetlemek gerekirse, hamak kampını çok beğendim, şartlar uygunsa mutlaka tavsiye ederim. Karda nasıl olur, sorunsuz gece geçirebilir miyim bilemiyorum ama tahminim sorun olmayacak, kışlık tulumuma güveniyorum. Kamp yapmanın en keyifli olduğu dönem sonbahar ve kış olduğunu iddia ediyorum, zira kimseler olmuyor sessiz sakin zaman geçirip doğa ile çok daha fazla bütünleşme şansı buluyorum. Karda yaptığım hamak kampını da yine buraya ekleyeceğim.

Sağlıcakla…

Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

2 Responses

  1. şerafettin dedi ki:

    usta mekan çok ıssız duruyor iyi cesaret tebrikler 🙂

    • Mustafa Serhat dedi ki:

      Evet özellikle sonbahar ve kışın ıssız bir yer. Fakat bu işin güzelliği bence bu, yani ıssız olması 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir