Düşük Fiyatlı Kamp Malzemeleri (Aliexpress/Decathlon)

Normalde 1 fiyatına alabileceğiniz ürün, kamp malzemesi sınıfına girdiğinde maalesef 3 oluyor. 15-20 liraya Alüminyum Çaydanlık seti satılırken konu “Alüminyum Kamp Çaydanlığı” olunca fiyatlar birden 100-200 seviyesine yükseliyor.  Bu örnekte mutlaka kalite farkı var ancak fiyata yansıdığı kadar asla yok.

Bu yazıda uygun fiyatlı kamp malzemelerine örnek vermeye çalışacağım.

İlk olarak zincir Marketlerde satılan ürünlere bakarsak, neredeyse tamamı çöplük malzemelerden oluşuyor. Bu marketlerde satılan markasız Çadır,tulum,mat gibi ürünleri asla almayın gidin toprakta yatın daha iyi en azından vücudunuzdaki elektriği atarsınız. Sıkça gelmese de bazen markalı bıçak, kürek ve mutfak malzemeleri olabiliyor, kontrol ederek değerlendirebilirsiniz. Marketler konusunda başka da bir şey yazmaya gerek yok sanıyorum.

Ülkemizde de satış yapan Decathlon, giriş seviyesi bazı ürünler için iyi bir alternatif ve Fiyat/Performans oranı yüksek malzemeler bulunabiliyor.  Çok detaya girmeden Çadır, Tulum ve Çanta ürünlerinde, ekstrem olmayan ortalama şartlar için güzel alternatifler bulmak mümkün. Kullandığım bazı malzemelerinde etiket değerlerinin örtüştüğünü gözlemledim ve yurt dışı seçeneğini kullanmadan araştırmanızı öneriyorum. Ben bu çadırı görmek istiyorum dediğinizde hiç surat asmadan çadırı kurup size gösterip anlatıyorlar. Yurt içi hiç bir Outdoor mağazasında olmayan bir müşteri memnuniyeti gözetiyorlar ve garanti süreçleri de oldukça iyi. Memnuniyetin kaynağı da kurumsal bir firma olmalarından kaynaklanıyor diyerek Decathlon konusunu kapatalım.

Ürün örneklerini yazının baş aktörü Aliexpress üzerinden vereceğim zira dolar artışına rağmen hala fiyatları avantajlı. 200 civarı alışverişim mevcut ve yaşadığım olumsuzluk bir elin parmaklarını geçmez. Alıcı koruması sayesinde ürün elime ulaşmadı/hasarlı gibi sorunlarda ortadan kalkıyor ve herhangi bir aksaklık durumunda ücretinizi geri alabiliyorsunuz. Örneğin ürün elinize belirtilen zamanda ulaşmadı, anlaşmazlık açıp paranızı iade alabilirsiniz yada ürün geldi kısmi hasar var yine anlaşmazlık açıp en azından yarısını geri alma şansınız var. Paramızı sokakta bulmadık, hakkımızı ararız 🙂

ÇADIR
Naturehike firmasının güzel alternetifleri var ancak Aliexpress üzerinden aldığınızda gümrüğe takılma riski taşıdığından yurt içinden bakmanızı öneririm.

ÇANTA
Bu konu Aliexpress’te maalesef facia. Eğer uzun yürüyüşler planlıyorsanız asla buradan çanta almayın. Yok ben arabayla gidiyorum ama malzemelerim derli toplu olsun derseniz yine almayın, gerçekten kaliteden uzak çantalar satılıyor. Bütçeniz Deuter, Lowe Alpine gibi markalara yetmiyorsa, Decathlon, Loap yada Evolite gibi markalara bakabilirsiniz.

TULUM
Naturehike ın bazı tulum modelleri var ama Decathlon tulumları varken almaya değer görmüyorum, üstelik yurt dışı olduğu için garantisi de yok. Bence biraz daha yol kat edip kalitelerini yükseltmeliler.

MASA SANDALYE
Bu tür ürünler sanıyorum kargo maliyeti yüzünden fiyatları biraz yüksek. Riske girmeye değmez, araştırıp yurt içinden uygun fiyatlı alternatifler bulunabilir. Kampanyaları takip etmenizi öneririm.

Buraya kadar anlattıklarım maalesef fiyat ve kalite avantajı yüzünden tavsiyeden çok tavsiye etmeme gibi oldu ama durum böyle yapacak bir şey yok.

GENEL EKİPMANLAR (Ürün satıştan kalkarsa linkler kapanıyor, fotolara bakıp aynı ürünleri bulabilirsiniz. Fiyatlar 04.12.2018 tarihlidir en dip fiyatları bulmaya çalıştım.)

 • Çadır lambası
  Ufak olsun, iyi aydınlatsın bir de ucuz olsun derseniz 5 TL LİNK   


 • Kafa Lambası
  Çok iyi aydınlatsın, su geçirmesin, şarjlı olsun derseniz 65 TL (2 Ad. 18650 kullandığı için ağır.) LİNK

  Önümü göreyim bir de uygun olmalı derseniz 9 TL LİNK


 •  Kar Eldiveni
  Kar/su/rüzgar geçirmez, kullanıyorum gayet güzel. 16 TL LİNK


 • Şişme Mat
  Çok hafif ve sağlam , daha önce İncelemesini yapmıştım 120 TL LİNK


 • Büyük Köpük Mat
  Son zamanların modası, katlanır Z mat diyorlar Thermarest çakması 50 TL LİNK


 • Küçük Köpük Mat
  Zeminden gelen soğuğu keser, oturma için oldukça pratik. 5 TL LİNK


 • Çanta Yağmurluğu
  Çanta almayalım dedik ama yağmurluk alalım zira çok uygun 80L için 8TL LİNK


 • Su/Kar geçirmez tozluk
  Özellikle kış kamplarında ve karda çok iş görüyor 20 TL LİNK


  KAMP MUTFAĞI

 • Katlanır Matara 0,7 LT & 5 LT
  Yol üstünde su kaynağı varsa giderken doldur / 0,7 Litre 5 TL LİNK / 5 Litre LİNK
   
 • Tencere Seti
  2-3 Kişilik hafif ve sağlam, daha önce İncelemesi ni yapmıştım / 110 TL LİNK
 • Çatal,Kaşık
  6 lı Çatal/Kaşık set, kullanıyorum pratik ve tencereyi de  çizmiyor. 9 TL LİNK
  Plastik kullanmam çelik olsun derseniz Çatal/Kaşık/Bıçak set 12 TL LİNK
 • Baharatlık
  Kendisi ikaç kutusu olur ama baharatlık olarak kullanıyorum çok pratik 2 TL LİNK
 • Kamp Ocağı
  Oldukça ufak ve az yer kaplıyor çanta için ideal. Tek kusuru ısıtma alanı az. 30 TL LİNK
Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

2 Responses

 1. nimet dedi ki:

  merhaba aliexpres ten sipariş vermek güvenlimi nekadar sürede geliyor?

  • Mustafa Serhat dedi ki:

   300 e yakın alışverişim var, elbette bazen beklentiyi karşılamıyor ama paranızı geri alabiliyorsunuz. Ödeme konusunda ise tamamen güvenli bir site şüpheniz olmasın. Son zamanlarda doların artışının yanı sıra dolar olarak ta fiyatları yüksek kalabiliyor. Almadan önce mutlaka Türkiye den bakılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir