Tek Başına Kamp / (Solo Camping)

Kalabalık ve gürültü yada sadece Doğanın sesi / Seçim senin?

Kamp denilince çoğunun aklına kalabalık, ateş başında toplantılar, müzikler, içkiler vs. gelir. Oysa tek başına yapılan kamplar doğayla bütünleşme adına çok daha keşif ve adrenalin barındırır, elbette bu duruma hazırlanmakta diğerine göre daha zordur.

Evde yalnız olduğunuzda kendinizi güvende hissedebilirsiniz ancak ıssız doğada bu durum kolay olmayabilir. Uyumak istediğinizde hemen uykuya dalıp seslere uyanmıyor sanız dert değil, tersi ise doğaya hoş geldiniz 🙂 gece ormanlık alanlarda çokça ses vardır. Çakal,tilki ve baykuş seslerini sıkça duyarsınız hatta bu hayvanlar çadırımızın yanına kadar gelir yiyecek ararlar, zararsızlar dır ama korkutabilirler.  İlk deneyiminizi yalnız yapmamanız ön hazırlık için iyi olacaktır. Kalabalıktan yalnızlığa doğru 4-5 kamp aktivitesi yapın, hatta bunları ücretli kamp alanları yerine daha sakin noktalarda yaparsanız yalnız kaldığınızda ortama tecrübe etmiş olursunuz. Her işi kendi kendinize yapmanız gerektiğini unutmayın ki bana göre en keyif verici noktalarından birisi de budur. Çadırı kur, çantayı boşalt, odun topla, ateşi yak ve yemek hazırla 🙂

Ateşin başında oturup çayınızı yudumlarken, size enerji vermek yerine enerjinizi çalan insanlardan uzakta olmaktan büyük haz duyacak, aslında küçük imkanlarla ne kadar çok mutlu olduğunuzu anlayacaksınız. Bende uyandırdığı hisler bire bir bu şekilde. Ailem ile gidemediğim mevsimlerde/zamanlarda mutlaka tek başıma gidiyor kendi iç sesimi dinliyorum 🙂

Bu arada tek başınıza kamp yapacağınızı öğrenenler (kıskananlar) hevesinizi kırmaya çalışabilirler sakın aldırış etmeyin. Delimisin? Tek başına gidilir mi? Silahın var mı? O kadar işi sen mi yapacaksın? gibi…gibi…gibi… 🙂 Bunları söyleyenler ya bu konulara çok uzaktır yada sizin özgürlüğünüzü ve mutluluğunuzu kıskanıyordur.

Tek başına kamp için tavsiyeler,

  • Araçla gitmiyorsanız minimum ağırlık maksimum fayda sağlayan ekipmanlar götürün.
  • Ateşinizi canlı tutun, bu sizi sıcak tutacağı gibi vahşi hayvanları da uzak tutar.
  • Yiyecekleri ve çöplerinizi çok sıkı şekilde muhafaza edin, koku yayması hayvanlara davetiye çıkarır.
  • Vahşi hayvan riski varsa en azından yanınıza torpil/düdük alın, yüksek ses hayvanların sizden uzak durmasını sağlar.
  • Sevebilir yada sevmeyebilirsiniz bilemem ama yanınıza kitap alın. Okumak iyidir, bir süre sonra sıkılmanızı engeller.
  • Gittiğiniz bölgede gerçekten yalnız olacaksanız mutlaka yakınlarınıza ve bölgedeki Jandarma ya bilgi verin.
  • Ormanlık bölgelerde çok derine gitmediğiniz sürece telefon çeker fakat İnternet olmaz. Acil durumda sinyal alacağınız kadar çekmesine dikkat edin.
  • Kamp ekipman listenizi gözden geçirin eksiğiniz olmasın (İlk yardım,Çakmak vb..).
  • Hayvanlardan çok İnsanların tehlikeli olduğunu asla unutmayın.

 

Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir