Tek Başına Kış Kampı / Solo Winter Camp

Kış kampı ve yalnız kamp hakkında bir şeyler söylemiştik. Bu ikisi birleştiğinde ise şartları zor ve adrenalini yüksek bir kamp deneyimi ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde Kartepe zirve de bir metre kar içerisinde yalnız kamp yapma şansım oldu. Hava sıcaklığını akşam -5 gece -10 derece olarak ölçtüm rüzgarlı bir hava olduğu için hissedilenin biraz daha düşük olduğunu düşünüyorum. Ayrıca rüzgar yüzünden ateşin su ısıtma ve yemek pişirme haricinde pek faydası olmadı, dibinde durduğum halde sıcaklığını pek hissedemedim.  Zor şartlara rağmen keyifli bir kamp deneyimi oldu.

Kamp alanına gelir gelmez çadırımı kurdum zemini hazırladım. (Benim için şans, daha önce kar aracı burada manevra yapmış zemini epey açmıştı.) Eşyalarımı çıkardıktan sonra getirdiğim odunları kırıp yakmaya hazır hale getirdim. her şeyi yerli yerine koyduktan sonra yürüyebildiğim kadar ormanda yürüyüş yaptım. Kar kalınlığı bir hayli yüksek olunca yürümekte bir o kadar zor oluyor. Harcadığınız eforun 3 katını harcıyorsunuz, bir yandan iyi ama bir yandan da yorucu 🙂 Bu gibi yürüyüşlerde kar hediği kullanırsanız yürümeniz oldukça kolaylaşır.

Hava kararmak üzereydi, bir kaç saat yürüyüşün ardından çadıra dönüp ateşimi yaktım. Buzun üstünde ateş yakmak biraz sıkıntılı bir durum, ateşi yakmadan zemine gelecek şekilde üç sıra odun koydum hem altta sürekli bir köz oldu hemde ateşin eriyen buzlarla teması kesildi. Ateşi de yaktıktan sonra ilk işim kar eritip çay demlemek oldu, karın eriyip kaynaması biraz zaman alsa da buna değiyor.
Yemek faslından sonra tekrar bir yürüşe çıktım, Kuzu Yayla Restorana kadar geldim Lütfü Usta ile biraz sohbet ettik. Sıcacık çayından ikram etti sağolsun ve şöminenin başında ısındığımı hissettim 🙂 Soğuktan çalışmayan Power Bank çalışır hale gelmiş oldu.
Uyku bastırınca ihtiyaçlarımı da giderip çadıra girdim. Hemen fark ediyorsunuz rüzgar olmadığı için çadırın içi bir hayli iyiydi. Bu arada ateşiniz yanıyorsa tuluma girmeden mutlaka vücudunuzu ısıtın, böylece tulumu ısıtmak için ekstradan zaman harcamazsınız. Sadece termal içlik ile tuluma (Anapurna) girdim ve sorunsuz sabah 9 a kadar uyudum 🙂

Küçük bir uyarı, tulumun baş ve omuz sıkıştırmalarını iyi yapmalısınız yoksa içine soğuk hava girer ve üşürsünüz.

F&B çadırlar bir Husky değiller ama ışığı kesmeleri sabahları çok işe yarıyor gerçekten. Üstelik buza ve kara rağmen zerre su geçirmedi, tabi çadırı iyi gerdirmenin rolü de önemli.
Erken döneceğim için çadırdan çıkıp ateş yakmadım, kapıyı aralayarak çay ve kahvaltı işini çadırda hallettim. Kamp tüpü ve ocağı bu anlamda çok işe yaradı. Zaten çadırda olan çantama eşyalarımı doldurup çadırdan çıktım. Son olarak çadırı da toplayarak kamp alanından ayrıldım.

Şehre yakın olması ve yol üzerindeki imkanlardan dolayı Kartepe kış kampı için harika bir nokta. Hem doğa hemde yaban hayatını gözlemleme imkanı veriyor. Üstelik şartlarınızı belirlemekte elinizde.

Sağlıcakla.

Beğendiysen Paylaş..!

İlginizi Çekebilir...

4 Responses

 1. nimet dedi ki:

  orda gerçekten ayı yaşıyor mu? 🙂

  • Mustafa Serhat dedi ki:

   Nimet hanım, kendisi çekingen bir arkadaş 🙂 kamp alanına geldiği görülmemiş ancak yaşadığı doğru. Sanırım köyün arkasında Altıoluk’a doğru bir bölge.

 2. Ümit dedi ki:

  Mustafa bey iyi cesaret çok soğuk ve tek başınıza bravo.

  • Mustafa Serhat dedi ki:

   Ümit Bey, doğada tek başına olmak başta ürkütücü gelse de aslında daha keyifli. Birazda cesaretle bunu yaşamak mümkün, kaldı ki kamp yaptığım alanlar amazon sayılmaz :). Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir